1 – Miejsce obserwacji:

Kętrzyn (dł. 2102228’’ – szer.5400426’’), woj. warmińsko-mazurskie. Obserwacja prowadzona była równocześnie z dwóch miejsc:  z ul. Konopnickiej (2150 – 2220) i z ul. Samulowskiego (2153 – 2215-20).

Ulice te są oddalone od siebie o ok. 1 km. Podczas obserwacji niebo było czyste i bezchmurne. Na zachodzie widoczny był lekki poblask światła , po zaszłym niedawno słońcu.

Obserwację obiektów prowadzili „gołym okiem” dwaj świadkowie  . Obserwator  z ul. Samulowskiego p. J. zrobił trzy zdjęcia przelatujących NOL-i, które nam przekazał i zostały one obecnie poddane odpowiedniej obróbce. Obydwie obserwacje prowadzone były na otwartej przestrzeni. W przypadku p. Janusza widoczność zasłaniały mu trochę okoliczne drzewa. Drugim obserwatorem był p. M. z ul. Konopnickiej.

 

2 –  Relacje obserwatorów

I – p. M. (ul. Konopnickiej).

Podczas wyprowadzania psa spojrzał na niebo i zobaczył płynące od północy, w jednym rzędzie  jasno-pomarańczowe kule. Natychmiast powiadomił o tym swego kolegę p. J. (ul. Samulowskiego). Określone przez p. M. obiekty były  wielkości dużej pomarańczy (wielkość pozorna). Stwierdził przy tym , że z przodu posiadały  jaśniejszą od reszty otoczkę świetlną.

Na przedzie obiektów była ona cieńsza, zaś z tyłu trochę grubsza. Obiekty widział pod kątem ok. 800, czyli prawie nad sobą. Wszystkie obiekty leciały prosto na południe.  

Opis formacji :  Najpierw  leciało w rzędzie 8-10 jasno-pomarańczowych kul w równych,od siebie odstępach. Po ich przelocie nastąpiła ok. 20 sekundowa przerwa. Potem nadleciały dalsze obiekty. Tym razem leciały parami. Było tych par 4-5, razem też 8-10 sztuk. Tutaj świadek przerwał obserwację (powiadamiał domowników o trwającym zjawisku). Po krótkim czasie znów wznowił ją. Zobaczył kilka kul lecących pojedynczo. Za nimi płynęła jeszcze jedna para. Po odpłynięciu obiektów na południe  p. M. zobaczył następne kule nadciągające z północy . Leciały parami  (ok. 5 par) , sformowane były w szyku, na kształt dużej litery „V”. Leciały rozwartymi ramionami do przodu. Po tej formacji przeleciały jeszcze dwa – trzy pojedyncze obiekty. Potem p. M. obserwację przerwał.

Obserwowane Ufo leciały w linii prostej, nie dolatywały do linii horyzontu. Stawały się coraz mniejsze aż były niewidoczne-wynikało to najprawdopodobniej ze sporej odległości i niezbyt ich dużych rozmiarów, czyli zadziałały tu prawa perspektywy.

 

II- p. J. (ul. Samulowskiego)

Po uzyskaniu informacji o przelatujących obiektach natychmiast wyszedł z domu i rozpoczął obserwację. Zobaczył na niebie formację  czterech par kul lecących z północy na południe. Wszystkie miały barwę pomarańczową. Była ona intensywna i spokojna. Wszystkie obiekty świeciły z jednakową intensywnością.

Obserwator nie zauważył aby miały one świetlną otoczkę. Po pierwszych obiektach nastąpiła kilkunastosekundowa przerwa. Potem nadleciały następne ustawione w jeden rząd w ilości 5-8 sztuk. Nastąpiła krótka przerwa i znowu nastąpił przelot kilku obiektów, ustawionych w rzędzie w równych od siebie odstępach. Potem po ok. 4 min. na niebie pojawił się rząd 5-8 kul. Obserwator nie zauważył obiektów ułożonych w literę „V”, być może dlatego, że patrzył na przelot trochę pod innym kątem. Zjawisko obserwował na wysokości ok. 700. Też widział, że obiekty stawały się niewidoczne nie dolatując do linii horyzontu. W pewnym momencie wziął z domu aparat foto i wykonał 3 zdjęcia, obraz jest niewidoczny ale przy odpowiedniej obróbce można będzie coś zobaczyć.

Obydwaj świadkowie zdecydowanie twierdzą , iż nie mogły to być lampiony, gdyż obiekty poruszały się równiutko, po linii prostej. Leciały też regularnymi parami oraz tworzyły formację w kształcie litery „V”. Takie formacje nie ustawią się w sposób naturalny.

Podczas obserwacji obydwaj świadkowie byli spokojni, nie odczuwali strachu a jedynie ciekawość i chęć podzielenia się wiadomością o obserwowanym zjawisku z innymi osobami. Niektórzy znajomi nie wierzyli w te obserwacje albo odmawiali obserwowania przelatujących obiektów.

 

Informację powyższą uzyskaliśmy podczas wyjazdu do Kętrzyna w dniu 14.06.2012 r. i osobistej rozmowy z obydwoma świadkami, których dane osobowe są w dyspozycji W-MGU.

3 – Ustalenia W-MGU

A – Analiza zdjęcia na przekazanej nam kliszy  przez świadka:

Przekazana nam klisza była mocno porysowana i zakurzona. Jednak udało się, mimo wielkich trudności, odtworzyć obraz jednego z trzech widniejących na niej negatywów.

Obraz 1

Obraz 2. Powiększenie 

Jak widać na fotografii przelatujący obiekt składa się z dwóch części, pierwsza jest większa zaś druga część mniejsza. Jasności są porównywalne, może z lekką przewagą części większej. Niestety na podstawie  negatywu nie mogliśmy ustalić kierunku lotu – tzn. czy  leciał do przodu większą częścią czy też mniejszą. Z wypowiedzi świadka wynika, iż NOl-e leciały do przodu skierowane częścią jaśniejszą.

B – Próba ustalenia wysokości przelotu obiektów:

Obydwaj świadkowie zgodnie twierdzą, że z uwagi na prostolinijność, zachowane szyki (lot parami, oraz w kształcie litery V) oraz dużą szybkość nie były to żadne lampiony, których wypuszczanie stało się ostatnio tak modne.

Mając do dyspozycji odległość dwóch obserwatorów oddalonych od siebie o ok. 1 km oraz kąty obserwacji przelatujących NOL-i sporządziliśmy planszę z naniesionymi różnymi kątami obserwacji na wypadek gdyby świadkowie źle ocenili  wysokość obiektów nad horyzontem.

Obraz 3

Na obrazie nr 3 został pokazany maksymalny pułap przelotu lampionów puszczanych podczas różnego rodzaju imprez. Wysokość ta wynosi od 300 – 800 metrów.

Na podstawie podanych przez świadków kątów obserwacji przelatujących obiektów tj. 70 i 80 stopni ich pułap wynosił co najmniej 1700 metrów. Tak wysoko nie doleci żaden lampion. To , że wysokość była znaczna świadczy także sposób zakończenia obserwacji. Obiekty nie kryły się za horyzontem lecz powoli pozornie zanikały wysoko nad jego linią, zgodnie z prawem perspektywy.

Wniosek ogólny: Obserwatorzy widzieli dużą grupę przemieszczających się z północy na południe obiektów UFO.

4 – Inne relacje na temat przelotu podobnych obiektów w regionie.

A – Przelot podobnych obiektów na Kętrzynem w dniu 31.07.2010 r.

Podczas pobytu w Kętrzynie w tym samym dniu tj. 14.06.2012 r. świadek nr 1 – p.J. przekazał nam informację o obserwacji podobnych obiektów w dniu 31.07.2010 r.

Rzecz miała się następująco. Ok. godz. 23,oo siedząc w domu ( ul. Konopnickiej), przez okno, między gałęziami drzew zobaczył sunący rząd bardzo intensywnych w swej barwie żółto pomarańczowych obiektów. Prowadził obserwację z mieszkania, niestety „gołym okiem”. Obiekty przemieszczały się z północnego wschodu na południowy zachód. Leciały w jednym szeregu a było ich 10-12 sztuk. Po ich przelocie ukazał się lecący tym samym torem drugi rządek. Było tam ponad 10 sztuk żółto – pomarańczowych kul z przewagą koloru żółtego. Odstępy między nimi były bardzo małe. Leciały na wysokości niższych chmur. Podświetlały  je od dołu. Po pierwszej fazie obserwacji świadek wyszedł na podwórze i dalej obserwował zjawisko. Obiekty zniknęły za stojącymi budynkami, uniemożliwiającymi  dalszą widoczność.

Cała obserwacja trwała 3-4 minuty.

 

B- Przelot pary podobnych obiektów w dniu 19.08.2010 r. ok. godz.22,40 nad m. Kowale Oleckie, pow. Olecko, woj. warmińsko – mazurskie, (dł. 22 25 12 – szer. 54 10 02). W dniu 19.08.2010 r. ok. godz. 22,40 p. Tomasz Skorupski (członek W-MGU) zam.
w Kowalach Oleckich przebywał na podwórzu, obserwując niebo. W pewnym momencie zauważył nadlatujące od zachodu dwie jasno-żółte owalne kule. Leciały jedna za drugą. Wielkość pozorna to jakby koło od samochodu. Pułap przelotu ocenił na ok. 1000 m. Obydwie kule poruszały się płynnie i bezszelestnie, w stałej odległości od siebie. W pewnym momencie drugi obiekt przyspieszył i znacznie zbliżył się do pierwszego. Cała obserwacja trwała ok. 15 sek. Została zakończona gdy kule zniknęły w perspektywie odległości na wschodzie.

 

C- Czytaj też o przelocie pomarańczowej kuli z zachodu na wschód nad Ostródą. Materiały -”Ostróda – III.2008” na tej stronie.

Całość opracowali członkowie W_MGU :

– Bogusław  Zabielski

– Arkadiusz  Kocik

– Tomasz Skorupski